Wobec ponawiających się pytań odnośnie zakresu ograniczeń ustanowionych przez Sąd, co do publikacji w sprawie procesu dotyczącego m.in. zabójstwa Iwony Cygan, wyjaśniam. Pod zastrzeżeniem, że nie wolno przytaczać „zeznań świadków i wyjaśnień oskarżonych” składanych podczas rozprawy (bo cały czas mamy do czynienia z jedną rozprawą w szeregu terminach) Sąd ma na uwadze zminimalizowanie niebezpieczeństwa wpływu zeznań i wyjaśnień osób wcześniej przesłuchanych, na depozycje kolejnych przesłuchiwanych. Należy to rozumieć ściśle czyli, że nie można przekazywać publicznie nic z treści jakie osoby te przedstawią na rozprawie.
Odnośnie personaliów oskarżonych i świadków, to można podawać imię i inicjał nazwiska.
W załączeniu postanowienie Sądu Okręgowego w Rzeszowie w sprawie II K 207/17 z dnia 06.06.2018r. w przedmiocie wyłączenia jawności rozprawy w części - pobierz (Plik PDF, 60 KB)
Na podstawie art. 357 kpk Sąd postanowił zezwolić mediom na rejestrowanie obrazu i dźwięku z rozprawy oraz pouczył o warunkach rejestrowania w sposób zgodny z przepisami ustawy Prawo prasowe z zakazem przedstawiania wizerunku oskarżonych oraz treści ich wyjaśnień, a także zeznań świadków oraz zakazem bezpośredniej transmisji dźwięku i obrazu z przebiegu rozprawy.
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Rzeszowie
SSO Tomasz Mucha